Eva Dvorníková-Krapková, Zlín

úvodEva Dvorníková-Krapková kontakt

Flašinety

Kde domov můj Flašinet - z franc. flageolet [flažolè], kolovrátek. Zpravidla lehce přenositelný stroj hudební, v podstatě podobný malým varhanám. Skládá se z píšťal retných i jazýčkových, do nichž zamezuje se záklopkami přístup vzduchu. Záklopky ty otevírají nýtky, zatlučené ve válci, jenž otáčí se klikou, která zároveň uvádí v pohyb měchy vpouštějící vzduch do píšťal. Při kolovrátcích novější konstrukce nahrazen bývá válec dírkovanou patronou, jež otevírá ventily píšťalové. Kolovrátek upravený k nošení na těle jest nejrozšířenějším automatem hudebním žebravých tříd a vytlačil z oběhu někdejší niněru. (Ottův slovník naučný r. 1899)

Niněra, též kolovratec, kobylí hlava, též tlučec, lat. organistrum, smyčcový hud. nástroj s klávesnicí, velmi starý a velmi oblíbený zejména v X. - XII. stol. Má tvar violy s plochým korpusem, struny se smýkají kolem, potaženým koží a natřeným kalafunou, jež se otáčí klikou. Niněra měla 2 stejně laděné struny, jež se tiskly a zkracovaly klávesnicí, a 2 struny po stranách, volně ležící a hlouběji laděné. Od poč. XIX.stol. klesla opět na nástroj potulných šumařů.

Flašinet patří mezi automatofonické nástroje, reprodukující hudební skladby pomocí zvláštního mechanického zařízení (kovový válec s ostny, zvonky s kladívky, mechanismus se strunami či píšťalami) bez účasti interpreta. Jsou poháněny perem, závažím, nebo otáčením kliky, např. kolovrátky (flašinety), orchestriony. (Československá encyklopedie r. 1986)

flašinet flašinet 1850 flašinet flašinet
1900 Německo 1850 Německo  
flašinet flašinet flašinet flašinet flašinet
Londýn Francie   Londýn 1800 Francie
flašinet flašinet flašinet flašinet flašinet
Praha 19.stol. Praha 19.stol. Praha 19.stol. Praha 1910 Londýn

nahoru

dvornikova.cz © 2009 - †